+ 48 500 25 66 45 kontakt@syntactive.pl

Szkolenia dla HR to odpowiedź na nowoczesne wyzwania w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi

W HR jak w każdej innej dziedzinie kompetencje pracowników zmieniają się w zależności od potrzeb organizacji. Przykładowo, jeszcze 15 lat temu umiejętność kreowania środowiska pracy z uwzględnieniem potrzeb różnych pokoleń było sprawa marginalną. Dziś natomiast w ramach jednego zespołu możemy mieć pracowników z czterech różnych generacji – od baby boomers urodzonych przed 1965 rokiem aż po „Zetki” urodzone po 1995 roku.

W dynamicznym środowisku biznesowym znaczenie działu HR rośnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z rozwojem technologii, zmianami społecznymi i postępującym globalizacją, profesjonaliści ds. zasobów ludzkich muszą dostosowywać się do nowych wyzwań i oczekiwań. Jednym z kluczowych narzędzi wspierających ten rozwój są szkolenia dla HR. Jak nadążyć ze zmianami? Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest ciągłe doskonalenie kompetencji pracowników HR w trakcie szkleń, kursów i warsztatów dla HR managerów i HR Business Partnerów.

W niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym tematom szkoleń rozwojowych dla specjalistów ds. zasobów ludzkich w 2024 roku. Każda z poniższych grup tematycznych może być zrealizowana w formie szkolenia stacjonarnego, jak i online. Kursy i szkolenia dla HR często kończą się certyfikatem, co stanowi dodatkową zachętę dla Uczestników. W roku 2024 szkolenia dla HR realizowane będą również w formie szkoleń dofinansowanych ze środków publicznych w ramach programu Akademia HR PARP.

Obrazek to ilustracja do artykułu zatytułowanego „Najpopularniejsze tematy szkoleń dla HR w 2024 roku” organizowanych w ramach Akademii HR PARP. Akademia HR PARP to szkolenia organizowane przez Syntactive i  PARP z takich tematów jak: zarządzanie wiekiem i współpracą międzypokoleniową, zarządzanie różnorodnością i wielokulturowością w organizacji, przygotowanie organizacji do wyzwań rynku pracy, digital - wykorzystanie narzędzi i systemów ict w obszarze hr, analityka w procesach hr w kontekście zmian rynku pracy, zrównoważone zarządzanie potencjałem pracowników – zgodnie z nowymi wyzwaniami rynku pracy, zarządzanie zmianami wynikającymi z przeobrażeń na rynku pracy , umiejętność wdrożenia zasady równości szans, niedyskryminacji i transparentności, zarządzanie pracą zdalną i hybrydową, wdrażanie nowych modeli i form organizacji pracy, budowanie środowiska pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi, wykorzystanie procesów migracyjnych w wewnątrzorganizacyjnej polityce hr, orientacja w biznesie i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych, zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy.
Najpopularniejsze tematy szkoleń dla HR w 2024 roku” organizowanych w ramach Akademii HR PARP

Zarządzanie różnorodnością: kluczowy aspekt skutecznej pracy zespołowej

Zarządzanie różnorodnością to temat, który nabiera coraz większego znaczenia w dzisiejszym środowisku pracy. Firmy, które zrozumiały wartość różnorodności, skuteczniej wykorzystują potencjał swoich pracowników. Szkolenia dla HR skupiające się na tym obszarze pomagają zrozumieć korzyści płynące z różnorodności oraz dostarczają narzędzi do efektywnego zarządzania zespołami o różnych umiejętnościach i doświadczeniach.

Szkolenia dla HR z tej grupy tematycznej zazwyczaj zawierają takie zagadnienia jak: kluczowe pojęcia, korzyści i wyzwania związane z różnorodnością i wielokulturowością w organizacji, analiza trendów społecznych i demograficznych dotyczących różnorodności i wielokulturowości, kluczowe aspekty i punkty standardu zarządzania różnorodnością i inkluzji pracowników, istotne wartości kultury opartej o zarządzanie różnorodnością i wielokulturowością, polityka równego traktowania, narzędzia wspierające zarządzanie różnorodnym i wielokulturowym zespołem oraz różnice w komunikacji, w tym kulturowe, wpływające na nieporozumienia w pracy zespołu. Często również dochodzi do tego wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego pracowników różnych kultur i grup wiekowych orz wykorzystywanie różnorodności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Nowe formy i metody organizacji pracy: nowe koncepcje, nowe wyzwania

Dynamiczne zmiany w formach organizacji pracy stawiają przed działem HR nowe wyzwania. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna czy praca hybrydowa – zyskują na popularności. Szkolenia dla HR skupiające się na formach organizacji pracy pomagają zrozumieć, jak dostosować się do tych zmian, zapewniając jednocześnie większą efektywność i satysfakcję pracowników.

Szkolenia dla HR z tej grupy tematycznej zazwyczaj zawierają takie zagadnienia jak: mechanizmy i tendencje rynkowe kształtujące potrzebę wprowadzania nowych modeli organizacji pracy, podstawowe założenia nowych modeli organizacji pracy, takich jak praca zwinna (agile) i zróżnicowane zespoły,  korzyści i zagrożenia związane z wykorzystaniem elastycznych, partnerskich form świadczenia pracy, regulacje prawne określające właściwe prowadzenie elastycznych, partnerskich form świadczenia pracy, wsparcie liderów w budowaniu efektywnych zespołów opartych na różnych modelach pracy, dostosowywanie procesów rekrutacyjnych do współpracowników preferujących partnerskie formy świadczenia pracy, zasady wdrażania systemów umożliwiających monitoring efektywności pracy osób wykorzystujących nowe formy świadczenia pracy oraz wdrażanie systemów motywacyjnych dostosowanych do nowych modeli i form świadczenia pracy. W ramach realizacji kursów i szkoleń dla HR z certyfikatem często dochodzi do tego również moduł dotyczący dopasowywania rozwiązań komunikacyjnych dostosowanych do nowych modeli i form świadczenia pracy oraz zasady tworzenia atmosfery współpracy, kooperacji i zaangażowania pracowników w osiąganiu wspólnych rezultatów. W ramach usług doradczych najczęściej spotyka się też budowanie kultury organizacyjnej wspierającej nowe modele pracy oraz przezwyciężanie dysfunkcji pracy zespołowej.

Zarządzanie różnorodnością w organizacji: zasada równości szans i niedyskryminacji

Szkolenia dla HR ukierunkowane na ten obszar nie tylko edukują, ale także dostarczają narzędzi do wdrożenia polityki równości i inkluzji, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe, większą społeczną odpowiedzialność biznesu i satysfakcję pracowników.

Szkolenia z tej grupy tematycznej zazwyczaj zawierają takie zagadnienia jak: kluczowe pojęcia, korzyści i wyzwania związane z różnorodnością i wielokulturowością w organizacji, analiza trendów społecznych i demograficznych dotyczących różnorodności i wielokulturowości, standardy zarządzania różnorodnością i inkluzji pracowników, wartości kultury organizacyjnej opartej o zarządzanie różnorodnością i wielokulturowością oraz projektowanie i wdrażanie polityki równego traktowania. Często dochodzą do tego również moduły dotyczące zarządzania różnorodnym zespołem. Wdrażane są też narzędzia wspierające zarządzanie różnorodnym i wielokulturowym zespołem. Bardzo ciekawie prezentują się również moduły dotyczące takich zagadnień jak różnice w komunikacji, w tym kulturowe, wpływające na nieporozumienia w pracy zespołu, wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego pracowników różnych kultur i grup wiekowych oraz wykorzystywanie różnorodności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Szkolenia dla HR z tej grupy należą do najchętniej zamawianych. Nic dziwnego: zasada równości szans i niedyskryminacji to nie tylko jedna z najważniejszych zasad CSR każdej odpowiedzialne firmy. Realizacja tej zasady jest również kluczowym elementem budowania marki przedsiębiorcy (Employer Branding).

R E K L A M A ____ Dalszy ciąg artykułu po reklamie

Obrazek jest reklamą cyklu szkoleń w ramach programu Akademia HR PARP szkolenia dofinansowane do firm. W ramach programu realizowane są szkolenia z takich tematów jak: Przygotowanie organizacji do wyzwań rynku pracy; Zarządzanie zmianami wynikającymi z przeobrażeń na rynku pracy ; Zarządzanie wiekiem i współpracą międzypokoleniową; Zarządzanie różnorodnością i wielokulturowością w organizacji; Umiejętność wdrożenia zasady równości szans, niedyskryminacji i transparentności; Zarządzanie pracą zdalną i hybrydową; Wdrażanie nowych modeli i form organizacji pracy; Budowanie środowiska pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi; Wykorzystanie procesów migracyjnych w wewnątrzorganizacyjnej polityce HR; Orientacja w biznesie i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych; Digital - wykorzystanie narzędzi i systemów ICT w obszarze HR; Analityka w procesach HR w kontekście zmian rynku pracy; Zrównoważone zarządzanie potencjałem pracowników – zgodnie z nowymi wyzwaniami rynku pracy; Zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy.
Akademia HR PARP – szkolenia dofinansowane dla działów Human Resources

Tworzenie środowiska pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi: integracja w praktyce

Tworzenie dostępnego środowiska pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi to jedno z priorytetowych zadań dzisiejszych działów HR. Szkolenia skupiające się na tym obszarze dostarczają praktycznych narzędzi i wskazówek, jak skutecznie integrować różne grupy pracowników.

Szkolenia z tej grupy tematycznej zazwyczaj zawierają takie zagadnienia jak: inkluzja społeczna, sposoby zapewniania dostępności, w tym tworzenie środowiska pracy ukierunkowanego na dostosowanie stanowisk i warunków pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi, kluczowe akty prawne o prawach osób niepełnosprawnych. Oprócz tego często omawiane są takie zagadnienia jak: kulturowe i społeczne konteksty stereotypów i przeciwdziałanie im w działalności praktycznej z osobami ze szczególnymi potrzebami, budowanie kultury pracy oparte na poszanowaniu potrzeb i integracji osób ze szczególnymi potrzebami w firmie oraz efektywne metody komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnymi o różnych rodzajach dysfunkcji. Ciekawie wygląd równie moduł dotyczący zasad zasady savoir vivre w kontakcie z osobami ze szczególnymi potrzebami, ponieważ – jak się okazuje – nasza wiedza na ten temat nie jest zbyt wielka. Poruszane są również takie tematy jak: główne typy barier (w tym architektonicznych, przestrzennych i sprzętowych) oraz praktyczne sposoby ich niwelowania lub ograniczania dolegliwości dla osób niepełnosprawnych. Nie obędzie się również bez modułu omawiającego nowoczesne technologie ułatwiające pracę i czynne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu firmy.

Procesy migracyjne w wewnątrzorganizacyjnej polityce HR: adaptacja wielokulturowa

W obliczu coraz dynamiczniejszych procesów migracyjnych na światową skalę, adaptacja wielokulturowa staje się kluczowym elementem polityki HR. Szkolenia dla HR skierowane na orientację w biznesie i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych pomagają zrozumieć różnice kulturowe, budując mosty komunikacyjne między pracownikami o różnych tle kulturowym.

To temat szczególnie na czasie, a szkolenia z tej grupy tematycznej zazwyczaj zawierają takie zagadnienia jak: trendy społeczno-gospodarcze oraz zjawiska kształtujące procesy migracyjne, różne grupy migrantów i ich motywy podejmowania pracy w Polsce, główne wyzwania polityki HR dotyczące związane z procesów migracyjnych, regulacje prawne dotyczące zatrudniania pracowników z zagranicy czy weryfikacja potencjału, kwalifikacji i kompetencji zawodowych pracowników z zagranicy. Zawsze ciekawie prezentują się zasady dotyczące rekrutacji osób z innych krajów i kultur, ich adaptacja i integracja. Często również dochodzi do tego temat organizacji wsparcia dla pracowników z zagranicy, w tym działania eliminujące bariery językowe między pracownikami z różnych krajów. Nie bez znaczenia jest też tematyka dotycząca współpracy międzykulturowej i budowania wizerunku firmy otwartej na różnorodność. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zawsze moduły dotyczące rozwiązywania konfliktów związanych z różnicą stylów pracy migrantów z różnych krajów. 

Na szkoleniu z tej grupy szkoleń dla HR skorzystają nie tylko pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi. Sprod dla siebie wyniosą wszyscy ci menedżerowie, którzy zarządzają zespołami wielokulturowymi i pracownikami pochodzącymi z różnych krajów.

Wykorzystanie narzędzi i systemów ICT w obszarze HR: nowoczesne technologie wspierające zarządzanie zasobami ludzkimi

W erze cyfrowej narzędzia i systemy informatyczne odgrywają kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Szkolenia dla HR skoncentrowane na wykorzystaniu narzędzi i systemów ICT w obszarze HR pomagają specjalistom w dostosowaniu się do nowoczesnych wyzwań, takich jak rekrutacja online czy analiza danych kadrowych.

Zakres tematyczny tego typu szkoleń jest bardzo szeroki i obejmuje wykorzystanie wybranych narzędzi z pakietów biurowych w procesach HR, omówienie narzędzi do automatyzacji procesów rekrutacyjnych oraz analizy danych z mediów społecznościowych pod kątem rekrutacji odpowiednich kandydatów. Dlatego szkolenia z tej grupy tematycznej to świetna opcja dla tych specjalistów i menedżerów HR, którzy chcą odbyć szkolenia dla rekrutrów.

W ramach szkoleń z tej grupy omawiane są też często takie tematy jak: przegląd popularnych platform e-learningowych, tworzenie i dostosowywanie kursów online, monitorowanie postępów szkoleniowych pracowników oraz wielki i niezwykle ważny blok: tworzenie efektywnych raportów i wskaźników KPI dla działu HR oraz analiza danych i raportowanie w HR z użyciem technologii cyfrowych. W tematyce szkoleń dla HR w 2024 roku często przewijają się też takie zagadnienia jak: cloud HR – zarządzanie danymi pracowniczymi w chmurze – zasady, procesy i narzędzia oraz korzyści i ryzyka związane z przechowywaniem danych pracowniczych w chmurze. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo danych w HR i zapobieganie kluczowym zagrożeniom związanym z bezpieczeństwem danych pracowniczych.

Zrównoważone zrządzanie potencjałem pracowników: długofalowe cele HR

Dążenie do zrównoważonego zarządzania potencjałem pracowników to nie tylko trendy CSR, ale również strategiczna decyzja HR. Szkolenia skupiające się na tym temacie uczą, jak równoważyć rozwój zawodowy pracowników z długofalowymi celami organizacji.

Szkolenia dla HR z tej grupy zawierają bardzo szerokie spektrum tematów, począwszy od wprowadzenia do zrównoważonego zarządzania potencjałem pracowników, a na przeglądzie nowoczesnych narzędzi HR, platform e-learningowych i systemów analizy danych w kontekście zrównoważonego zarządzania potencjałem pracowników kończąc. Oprócz tego często spotykane są takie grupy tematyczne jak: kluczowe pojęcia związane ze zrównoważonym zarządzaniem potencjałem pracowników, tworzenie balansu między potrzebami pracowników a celami organizacji czy najważniejsze działania wspierające rekrutację, selekcję i wdrażanie nowych pracowników nastawione na zróżnicowanie potencjału zespołu. Truizmem jest już stwierdzenie, że inwestowanie w szkolenia i rozwój pracowników jest kluczem do sukcesu. Nic zatem dziwnego, że w programach szkoleń dla działów HR, projektowanie i mierzenie efektywności szkoleń jest jednym z najważniejszych tematów. Dotyczy to w szczególności rozwoju kompetencji miękkich pracowników. Szkolenia z tej grupy zawierają również moduły takie jak: zrównoważony rozwój kariery zawodowej, tworzenie planów rozwoju kariery z uwzględnieniem długoterminowych celów pracowników oraz projektowanie i wdrażanie programów promocji zdrowego stylu życia i strategii redukcji stresu w miejscu pracy. Szkolenia dla HR z tej grupy tematycznej prowadzone są zarówno w formule szkoleń stacjonarnych jak i szkoleń online dla pracowników działu HR.

Zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy: efektywność i innowacje

Efektywne zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy staje się kluczowym elementem konkurencyjności firm. Szkolenia dla HR, obejmujące ten obszar, dostarczają wiedzy i umiejętności potrzebnych do skutecznego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

Najczęściej szkolenia takie zawierają następujące moduły: analiza potrzeb w kontekście technologicznego wsparcia pracy oraz projektowanie i wdrażanie projektów szkoleniowo-rozwojowych w organizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W ramach tego specjaliści i menedżerowi działów Human Resources nabywają umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii do diagnozy potrzeb rozwojowych, wyboru odpowiednich narzędzi i metod nauczania czy śledzenia postępów i osiągnięć przy użyciu narzędzi analitycznych. Uczestnicy szkolenia dla HR online lub stacjonarnego opanowują również strategie takie jak upskilling, czyli identyfikacja kompetencji przyszłości i projektowanie procesów technologicznego wparcia pracy ukierunkowanych na kształtowanie tych kompetencji. Uczą się również kształtowania kultury organizacyjnej sprzyjającej innowacjom i zarządzania projektami wsparcia pracy w nowoczesnej metodyce agile.

Podsumowanie: nowe wyzwania, nowe możliwości

W dynamicznym świecie biznesu, rozwój zawodowy specjalistów ds. zasobów ludzkich jest kluczowy dla skutecznego zarządzania zespołami i osiągania sukcesów organizacyjnych. Szkolenia i kursy dla HR z certyfikatem – zarówno stacjonarne jak i szkolenia online – stanowią solidny fundament, na którym można budować nowoczesne strategie personalne. Dla firm pragnących utrzymać się na czele zmian i wyzwań, inwestycja w rozwój kadry HR staje się inwestycją w przyszłość organizacji. Tym bardziej, że w roku 2024 szkolenia dla HR realizowane będą również w formie szkoleń dofinansowanych ze środków publicznych w ramach programu Akademia HR PARP.


Autorka artykułu:

Autorką artykułu jest Monika Gorczyńska, absolwentka psychologii UMCS, która jednak jeszcze na studiach odkryła swoją pasję do biznesu.

Monika zarządzała wydawnictwem edukacyjnym. Pracowała dla firm bardzo dużych, takich jak koncern farmaceutyczny Novartis czy niemiecki konglomerat Henkel, jak i całkiem małych, które miała okazję współtworzyć. Sprzedawała w swoim życiu ekskluzywne meble włoskie, farmaceutyki i kosmetyki, ale jej ulubioną dziedziną jest nowoczesny HR.

© Monika Gorczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, modyfikowanie oraz transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób, powielanie, udostępnianie, wykorzystywanie i dystrybucja treści zawartych w artykule dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela.


Streszczenie artykułu

Artykuł dotyczy takich tematów jak: szkolenia dla HR; zarządzanie różnorodnością; kurs HR online z certyfikatem, kurs HR z certyfikatem, formy organizacji pracy; zarządzanie różnorodnością w organizacji; zasada równości szans i niedyskryminacji; zarządzanie różnorodnością przykłady; zasada równości szans i niedyskryminacji; środowisko pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi; procesy migracyjne w wewnątrzorganizacyjnej polityce HR; orientacja w biznesie i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych; wykorzystanie narzędzi i systemów ICT w obszarze HR; wykorzystanie narzędzi i systemów IT w HR; analityka w procesach HR; analityka w HR; zrównoważone zarządzanie potencjałem pracowników; zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy, jakie szkolenia dla HR wybrać, szkolenia dla dyrektorów HR, szkolenia dla HR 2024, szkolenia dla HR bp, szkolenia dla nr managera, szkolenia dla HR business partner, szkolenia dla pracowników HR, szkolenia dla HR Warszawa, szkolenia dla HR Wrocław, szkolenia dla HR Poznań, szkolenia dla HR Gdańsk, szkolenia dla HR Łódź, szkolenia dla HR Lublin, szkolenia dla HR Białystok, szkolenia dla HR Rzeszów, szkolenia dla HR Kielce, szkolenia dla HR Szczecin.


Szkolenia dofinansowane z programu Akademia HR PARP

Szkolenia dofinansowane w ramach programu Akademia HR PARP obejmują szkolenia z takich tematów jak: Przygotowanie organizacji do wyzwań rynku pracy; Zarządzanie zmianami wynikającymi z przeobrażeń na rynku pracy ; Zarządzanie wiekiem i współpracą międzypokoleniową; Zarządzanie różnorodnością i wielokulturowością w organizacji; Umiejętność wdrożenia zasady równości szans, niedyskryminacji i transparentności; Zarządzanie pracą zdalną i hybrydową; Wdrażanie nowych modeli i form organizacji pracy; Budowanie środowiska pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnymi; Wykorzystanie procesów migracyjnych w wewnątrzorganizacyjnej polityce HR; Orientacja w biznesie i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych; Digital – wykorzystanie narzędzi i systemów ICT w obszarze HR; Analityka w procesach HR w kontekście zmian rynku pracy; Zrównoważone zarządzanie potencjałem pracowników – zgodnie z nowymi wyzwaniami rynku pracy; Zarządzanie procesami technologicznego wsparcia pracy.